Свято Покрови Пресвятої Богородиці

Слава Ісусу Христу!
Любі браття і сестри!
Сьогодні наша Церква урочисто і молитовно вшановує Пречисту і Преблагословенну Славну Матір Господа нашого Ісуса Христа Діву Марію.
У нас українців є багато свят які звеличують Матір Бога нашого. Це Богоявлення, Різдво, Успення, а також Покрова. Також є урочисті свята пов’язанні з явленням ПБ людям. В Богослужінням присвячених всім цим святам Церква підкреслює в першу чергу три найкращі достоїнства ПДМ. ЇЇ Богоматеринство, її Непорочність, її Заступництво за нас перед Господом Богом.. Саме третє достоїнство дорого серцю кожного з нас. Таїнство вшанування Божої Матері як нашої Покровительки полягає втому, що тут йдеться не про земне, людське, а про небесне її могутнє заступництво. А в такому заступництві має потребу кожна людина , родина, народ.
ugcc-logoНаприклад, маленька дитина грається з дітьми, і раптом хтось цю дитину скривдив. Що робить ця дитинка, заплаче, і побіжить до своєї матері, а вона її пожаліє, поцілує, витре сльози і потішить. Дитина забуде спричиненої кривди і весела знову побіжить гратися. Часто так буває з родиною, народом. І наш український народ протягом всієї своєї історії мав багато всяких недругів. Рятуючись від них, він шукав собі допомоги захисту. Такою допомогою і таким захистом для нього була Пресвята Богородиця її Небесний Покров. Саме тому свято Покрови Пресвятої Богородиці завжди було і є для нас святом прояви великої любові до Діви Марії, вдячності їй. Це свято радісної прослави, величання Богородиці за її Покровительство і Заступництво.
В 903 році араби обложили місто Константинополь, столицю Візантії. Візантія її народ, місто Константинополь перебували в фізичному і духовному страху. Люди ховалися в храмах. Одним з таких храмів був храм діви Марії, в якому зберігалася Риза Богородиці. В цьому храмі разом з людьми про допомогу молився св. Андрій Юродивий з своїм учнем Епіфанієм. Служилась всеношна і тут св .Андрій побачив Пресвяту Діву Марію що спускалась з неба. З нею також був Іван Хреститель. Св. Іван Богослов, а також багато інших святих. Богородиця довгий час перебувала на молитві, а потім підійшовши до престолу зняла з своєї голови Покров і простерла над головами тими що молилися в храмі. Разом з св. Андрієм це дивне видіння спостерігав і бл. Єпіфаній. Вони довго вдивлялися на розпростертий над народом покров. Св. Андрій і Єпіфаній зрозуміли що Пресвята Богородиця прийшла спасти країну, міста, народ. Ворог відступив, Візантія врятована. В середині 10 ст. свято Покрови Пресвятої Богородиці урочисто відзначає Східня Церква. Вшанування Пресвятої Богородиці в Україні має глибокі коріння.

Так Ярослав Мудрий (1054 р. помер в Києві)свій народ посвятив Пречистій Діві Марії, а її проголосив царицею України Руси .Запоріжські козаки перед походом і після їх завершення молилися в прекрасній церкві Покрови Пресвятої Богородиці. Так з іконою Пресвятої Богородиці вони йшли на ворогів. В Україні є багато місць повязанних з іменем Діви Марії. Це місця чудесних об’явлень.: Почаїв тут Пресвята Богородиця залишила слід своєї правої стопи, який до цього часу зберігається в Почаївській Лаврі разом з чудотворною іконою. Коли пізніше турки в 1645 напали на Почаїв, а віруючі молися перед чудотворною іконою, раптом об’явилася Божа Матір, котра відвертала турецькі стріли проти їх самих. Відомі і інші місця, такі як Гошів, Зарваниця, Унів, Бердичів. І інші місця з їх чудотворними іконами. Протягом 19-20 ст багатьом українцям в пошуках кращої долі доводилося покидати рідні місця, виїжджаючи в Канаду. США, Аргентину, Бразилію, Австралію та Європейські країни. І куди б вони не виїжджали, вони як колись запоріжські козаки брали з собою не дорогоцінності, а Ікону Пресвятої Богородиці, зберігаючи в своєму серці велику любов до Пресвятої Діви Марії. Обживаючи нові міста вони будували прекрасні храми в честь Пречистої Діви Марії…
Україна і її УГКЦ пережила страшні часи. Комуністичним режимом була запланована і здійсненна повна ліквідація нашої церкви. Лжесобор що зібрався в 1946 р. у Львові проголосив про ліквідацію УГКЦ з приєднанням віруючих до ПЦМП. Ієрархи, священики, єпископи, віруючі противилися такому насильству, за що висилалися в Сибір, Казахстан, Крайню Північ. Наприклад, Кардинал Йосип Сліпий відсидів в сталінських таборах і тюрмах 18 років, мій святитель Єп. Павло Василик 13 років. Загинули в тюрмах Єп. Коциловський, Хомишин і багато інших.
Та церква пережила ті найстрашніші переслідування. Вона стала катакомбною Церквою і пішла в підпілля. Вірні УГКЦ молилися в лісах, горах, віддалених домах. Створювалися підпільні семінарії. Ми українці греко- католики ніколи незабудемо про ту. велику підтримку яку надавав нам Св. Престол і Св. Отець. Нас підтримували римо-католицькі священики. Про нас на весь голос говорив весь вільний світ. В ці трудні для нашої Церкви часи ми греко-католики знали, що постійно перебуваємо під Покровом Божої Матері. Св. Пій 20 Папа Римський сказав нашому Еп. Микиті Будці знаменні слова:» Ваш народ не може загинути, тому що Ваш народ любить Евхаристійного Ісуса Пречисту Діву Марію. Такий народ не може загинути. І ці пророчі слова здійснилися. Здійснилися і пророчі слова Митрополита Андрея Шептицького, який при приході комуністів в Україну сказав, що наш народ і наша Церква дуже пострадають, та після руїни прийде світлий день, день радости та свободи. Над нашим народом простирає свій Небесний Покров Божа і наша Мати. І цей час настав. Сьогодні в Україні є Екзархати, Епархії. Значною подією стало завершення будівництва в Києві Патріаршого Собору та створення нових Митрополій. З Божою допомогою, з допомогою Пресвятої Богородиці створюються громади греко-католиків в Росії , Казахстані, країнах Прибалтики,Молдові, та в інших республіках бувшого Союзу. Завдяки піклуванню Єпископа Антонія зарегістрованна наша українська греко-католицька громада» Покрови Пресвятої Богородиці» в Кишиневі. Ми дуже вдячні Єп. РКЦ Молдови Антонію Коші за душпастирське піклування про нас, за то що ми маємо можливість молитися в капличці Пресвятої Богородиці, Матері Доброї Поради». Вона як наша добра Мати дає нам тільки добрі поради. Показує нам шлях для розвитку нашого особистого, духовного і суспільного життя. Св. Євангеліст Іван описує подію яка мала місце в Кані Галілейським., в містечку , що находиться недалеко від Назарета. На тому весіллі була присутня Пресвята Богородиця з Ісусом. Раптом закінчилося вино, занепокоївся господар і слуги і тут була подана добра порада Марії. Звернувшись до слуг вона сказала:» Що він Вам скаже те робіть». Ісус тут здійснив своє перше чудо, перетворивши воду в прекрасне вино.
« Що він Вам скаже, те робіть». Ось і сьогодні ту добру пораду дає нам Марія. І сьогодні ми шукаємо якісь нові шляхи. Ми ставимо перед собою питання. Що нам робити? Що нас очікує? Котрій пораді нам ввіриться? І тут знов добра порада Марії:» що він Вам скаже, те робіть!». Ця порада звернена до кожного з нас. Роби, поступай так як приказує тобі Христос. Добра порада Марії годиться для всіх життєвих ситуацій. А саме вести такий спосіб життя який відповідав би духу Христа. А Ісус Христос якось сказав: « Де двоє, або троє зберуться в імя моє, там я з ними. Ісус Христос серед нас , якщо ми приймемо близько до серця добру пораду Марії і будемо жити так як він нам приказав. Знамено і те що св .Отець Іван Павло 2 підвів нашу Єпархію під захист і покровительство Пресвятій Діві Марії, вшановуючи її титулом» Марія., Мати доброї поради « свято якого ми вчора урочисто вшанували, а сьогодні в неділю ми урочисто в каплиці «Матері Доброї Поради» святкуємо свято Покрови Пресвятої Богородиці.
Пресвята Богородиця, Матір Доброї поради вчить нас, як віддати себе в руки Св. Духа, щоб саме він був нашим керівником. Нехай слова зверненні Архангелом Гавриїлом до Діви Марії:» Дух Святий зійде на тебе і сила Всевишнього осінить тебе, на що вона відповіла:» Се раба Господня , нехай буде тобі по слово Твоєму, стосуються кожного з нас. Наша Церква вшановує найкращі якості Пресвятої Богородиці.
Вона для нас Пресвята Оранта, тобто та що постійно молиться за нас грішних.
Вона і Божа Одигітрія- тобто та, котра показує нам на сина Ісуса Христа. Як на нашого вчителя.
Пресвята Богородиця Елеуза- тобто та котра через Святого Духа являє своє материнське Боже лице, а саме любов, ніжність, смиреність, вірність, довго терпеливість, милість. Пресвята Богородиця Євхаристійна жінка, тобто та що все своє життя слухає і служить:
– Та що розділяє свій хліб
– Та що йде за своїм Сином по Хресній дорозі
– Та що стоїть під Хрестом
– Та яка є співучасницею жертви свого Сина
Пресвята Богородиця це є Епік леза св. Духа, який освічує наш світ і робить його святим, а Мати Божа є тою що подає Святеє Святим.
Віддаймо себе під Покров Пресвятої Богородиці, щоб вона підготовила нам шлях для життя в Ісусі Христі
Марія Мати Ісуса Христа, але Вона також і наша Мати
Нехай слова проголошенні св. Августином:» Воістину Марія», є також Матір’ю тіла Христового і такими є ми», будуть тим компасом в нашому житті по якому ми повинні постійно орієнтуватися у всіх наших життєвих ситуаціях
Амінь.
оРоман Поправка
Кишинів Молдова 2012