Відзначення Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом

8 травня українська греко-католицька громада Покрови Пресвятої Богородиці м.Кишинева на чолі з настоятелем о.Романом Поправкою долучилася до заходів відзначення Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом.. Дипломатичний корпус Посольства України,представники українських організацій поклали квіти до пам’ятної дошки загиблим українцям на алеї калини і каштанів на Меморіальному комплексі «Вічність».

Цього дня у приміщенні Культурно-інформаційного центру Посольства України в Республіці Молдова відкрито виставку «Українська Друга світова війна», підготовлену за матеріалами Українського інституту національної пам’яті та Центру Досліджень Визвольного Руху, яка демонструє український вимір Другої світової війни. Посол України Іван Гнатишин , поінформував про роль та внесок українського народу у перемогу над нацизмом, нагадав хронологію подій 30-40-х років 20 століття.

12 травня в українській у греко-католицькій громаді була відслужена Панахида за полеглими воїнами, яку провели о. Роман Поправка та о. Ігор Плевський.

У Другій світовій війні українці понесли людські втрати більше, ніж Велика Британія, Канада, США та Франція разом узяті. Загальні людські втрати України від війни, включно із убитими, померлими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими, тими, хто відійшов разом із німцями, оцінюються у 8-10 мільйонів життів. Кількість українських жертв можна порівняти із населенням сучасної Австрії. Україна опинилася в епіцентрі війни вже у вересні 1939 року. Протягом Другої світової війни бойові дії двічі прокотилися усією територією нашої Держави. У Червоній Армії загинув кожен третій (порівняно з кожним 20-м в армії Великої Британії). Наслідком зіткнення двох тоталітарних режимів стали небачені жертви як серед військових, так і серед цивільного населення України.

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ: 15 березня 1939 р. – проголошення незалежної Карпатської України. За декілька днів була окупована угорською армією. 23 серпня 1939 – підписання пакту Молотова-Ріббентропа. СРСР та Німеччина поділили сфери впливу в Європі. 1 вересня 1939 р. – Німеччина напала на Польщу. Тисячі українців воювали в польській армії проти нацистів. 17 вересня 1939 р. – СРСР напав на Польщу. Вторгнення завершилося приєднанням Галичини та Волині до СРСР. 22 червня 1941 р. – Німеччина напала на Радянський союз. 22 липня 1942 р. – гітлерівці захоплюють всю територію України. Листопад 1944 р. – вигнання нацистів з території України. 8 травня 1945 р. – капітуляція нацистської Німеччини. 2 вересня 1945 р. – капітуляція Японії. Завершення Другої світової війни. До середини 1950-х р. – боротьба українських повстанців проти радянської окупації.

ВНЕСОК УКРАЇНЦІВ У ПЕРЕМОГУ НАД НАЦИЗМОМ

Понад 6 млн. українців воювали у Червоній Армії під час 1941-1945 років. Близько 120 тисяч українців зустріло нацистів у вересні 1939 р. у складі польської армії. Переважно це були польські громадяни, які походили з Галичини та Волині, що входили до міжвоєнної Польщі. На фронтах від Атлантики до Тихого океану, від Норвегії до Єгипту українці боролися у складі збройних сил США (80 тис.), Британської Імперії (45 тис.), Франції (6 тис.) та інших держав. Переважно це були представники української діаспори цих країн. Протягом 1942–1950-х рр. в Україні воювала Українська Повстанська Армія, через лави якої пройшло близько 100 тис. людей.

ВТРАТИ УКРАЇНИ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ

У результаті бойових дій в Україні було зруйновано понад 700 міст і містечок, 16,5 тис. промислових підприємств, 18 тис. лікувальних установ, 33 тис. шкіл, технікумів, вузів і науково-дослідних інститутів, 19 тис. бібліотек, понад 30 тис. колгоспів, радгоспів, МТС. Десять мільйонів чоловік залишилися без даху над головою. Проте найстрашнішими були людські втрати, які, за підрахунками дослідників, в Україні становили 8-10 млн. чоловік (військові — 3-4 млн., цивільні – понад 5 млн).

Жертви голокосту:

• 29-30 вересня 1941 року – 33,771 євреїв були розстріляні у Бабиному Яру;

• до 1,5 млн. євреїв загинули загалом в окупованій Україні; • більше 2 млн. вивезені на примусові роботи до Третього Райху; Жертви радянських репресій після вигнання нацистів:

• близько 500 тис. репресовано на Західній Україні;

• у травні-червні 1944 року – депортовано 230 тис. кримських татар, болгар, вірмен і греків.

Таким чином, загальні демографічні втрати України, які включають убитих у боях, померлих у концтаборах, депортованих, евакуйованих та емігрантів, становили не менше 14 млн. чоловік

о.Роман Поправка.